آندومتریوز

آندومتریوز

از مهمترین مسائلی که می تواند بر روی ناباروری تاثیرگذار باشد بیماری آندومتریوز است که بسیار شایع است به طوری که برخی از خانم ها ممکن است دچار این بیماری شده باشند اما از آن بی خبر باشند. به همین دلیل لازم دیدیم در این مقاله به بررسی بیماری آندومتریوز و تاثیر آن بر روی ناباروری بپردازیم.

آندومتریوز چیست؟

بیماری آندومتریوز یک بیماری خوش خیم است که در حدود 10% از خانم ها به آن مبتلا هستند که طبق آمار حدود 2 میلیون نفر از خانم های ایرانی به آن مبتلا هستند.

هنگامی که بافت هایی که قرار است در داخل جداره داخلی رحم رشد کنند، بر روی تخمدان ها و دیواره لگن داخل شکم رشد می کنند آندومتریوز ایجاد می شود. آندومتریوز باعث درد شدید و ناباروری در زنان می شود.

آندومتریوز

آندومتریوز

علل ایجاد بیماری آندومتریوز

 • خانم هایی که بارداری یا زایمان نداشته اند.
 • بلوغ زود هنگام
 • یائسگی دیرتر از موعد
 • سابقه خانوادگی
 • در صورتی که سیکل های قاعدگی کوتاه باشد و معمولا فاصله بین دو عادت ماهانه کمتر از 27 روز باشد.
 • لاغری بیش از حد
 • وجود استروژن زیاد در خانم ها
 • وجود اختلالات آناتومی در رحم
 • مصرف الکل

در صورتی که هر یک از علائم بالا را دارید به طور قطع نمی توان گفت که شما مبتلا به آندومتریوز هستید ولی می تواند نشان دهد که شما مستعد ابتلا به آندومتریوز هستید.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن و درمان بیماری های زنان مانند سرطان تخمدان ، درمان خشکی واژن و درمان آندومتریوز می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس  02188681047 – 88689871

علائم آندومتریوز

این بیماری در برخی از موارد ممکن است فاقد درد باشد و پیشرفت کند بدون اینکه خود فرد از وجود آن آگاه باشد ولی در صورتی که آندومتریوز علامت دار باشد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس درد در لگن که در اغلب موارد شدت درد در هنگام قاعدگی کم می باشدو
 • احساس درد شدید در هنگام رابطه جنسی
 • عدم باروری
 • احساس درد در هنگام معاینه لگن

ارتباط آندومتریوز با ناباروری

رحم به لوله های تخمدانی متصل است که در مجاورت آنها تخمدان ها قرار دارند. هر ماه در سیکل قاعدگی یک خانم در سنین باروری، یک تخمک آزاد می شود و اگر اسپرم از داخل رحم به داخل لوله های تخمدانی رفته و خودش را به این تخمک برساند لقاح انجام می گیرد و جنین باید خود را به داخل رحم برساند که عمل کاشت رحم انجام شود بنابرین تشکیل جنین فرآیندی بسیار پیچیده است.

بیماری آندومتریوز تقریبا می تواند روی تمام مراحل تشکیل جنین اثر بگذارد. همچنین می تواند موجب چسبندگی های بسیار شدیدی شود که این چسبندگی ها باعث می شوند تا لوله های رحمی نتوانند این انتقال را به خوبی انجام دهند که در این حالت یا اسپرم نمی تواند خودش را به محل لقاح برساند یا جنینی که تشکیل شده نمی تواند به داخل رحم برود.

اما مساله دیگری که باعث ناباروری می شود و بسیار نگران کننده است این است که آندومتریوز می تواند تخمدان ها را نیز درگیر کند که در برخی از موارد آسیب غیرقابل بازگشت به تخمدان ها وارد می کند یا به عبارتی رزرو تخمدان را کاهش دهد. بنابراین عوامل بسیاری سبب می شود که در بیماران مبتلا به آندومتریوز میزان باروری کم باشد.

تشخیص آندومتریوز

متخصص زنان از طریق روش های زیر می تواند بیماری آندومتریوز را تشخیص دهد:

 • تهیه شرح حال از بیمار و معاینه لگن: متخصص زنان ابتدا شرح حالی از وضعیت بیمار تهیه می کند که متوجه شود آیا بیمار قبل از شروع عادت ماهانه لکه بینی دارد یا هنگام رابطه جنسی درد دارد یا خیر. سپس به طور دقیق به معاینه لگن وی می پردازد.
 • سونوگرافی: سونوگرافی می تواند به تشخیص کیست های آندومتریوز در تخمدان کمک کند اما برای بررسی چسبندگی ها کمکی نمی کند.
 • جراحی لاپاراسکوپی: مهمترین روش برای تشخیص دقیق آندومتریوز از طریق عمل لاپاراسکوپی می باشد. و در حین این عمل از نسوج مشکوک نمونه برداری می شود و برای تشخیص به آزمایشگاه ارسال می شود.

درمان آندومتریوز

انتخاب روش درمان آندومتریوز براساس شدت بیماری و نظر متخصص زنان می باشد و معمولا به صورت دارو درمانی یا روش های جراحی می باشد ولی در اغلب موارد متخصص زنان ترجیح می دهند بیماری آندومتریوز را از روش های غیرجراحی درمان کنند مگر آنکه نیاز به مداخله پزشک باشد.

نتیجه گیری

از شایع ترین عواملی که می تواند بر ناباروری تاثیر بگذارد، بیماری آندومتریوز می باشد که تشخیص قطعی آن با معاینه توسط متخصص زنان امکان پذیر است زیرا ممکن است این بیماری علائمی نداشته باشد. دکتر ساره حیدری متخصص زنان در تهران می توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button