تشخیص بارداری

تشخیص بارداری

یکی از سوالات پر تکرار از دکتر ساره حیدری این است که ، نزدیکی بدون جلوگیری داشته و می خواهند بدانند که آیا بارداری امکان پذیر می باشد و یا خیر ؟ چه روش هایی برای تشخیص بارداری وجود دارد ؟

گاهی افراد بعد از رابطه علائم بارداری را در خود احساس می کنند و یا آزمایش ادرار می دهند و جواب آن مشکوک به بارداری می باشد .

دکتر ساره در قدم اول تست خون را برای آنها پیشنهاد می کنند . بهترین زمان برای انجام این تست ، بعد از تاخیر در دوره قاعدگی می باشد .

گاهی افراد قبل از این دوره آزمایش خون می دهند و ممکن است جواب منفی اعلام شده ، کاذب باشد و نیاز به بررسی مجدد داشته باشند .

تشخیص بارداری

تشخیص بارداری

انواع تست های بارداری

دستگاه تست حاملگی خانگی ( بیبی چک )

این دستگاه با توجه به هورمون موجود در ادرار که به نام هورومون کوریانیک گونادروپیک یا همان hCG نام دارد می تواند بارداری را تشخیص دهد .

در واقع این هورمون یکی از هورمون هایی است که بدن بانوان هنگامی که یک تخمک بارور می شود و در داخل رحم قرار می گیرد ، ایجاد می شود .

در اکثر زنان قرار گرفتن تخمک در رحم و تولید hCG که متعاقب آن اتفاق می افتد ، حدود شش روز بعد از لقاح اسپرم و تخمک است .

به همین دلیل زنان بهترین نتجیه از تست حاملگی خانگی ( بیبی چک ) یک هفته بعد از عقب افتادن عادت ماهیانه شان می توانند بگیرند .

اغلب تست ها ادعا می کنند با 99 درصد دقت می توانند یک روز بعد از عقب افتادن  عادت ماهیانه یا حتی زودتر وضعیت باردار شدن را تعیین کنند . این موضوع بدین دلیل است که در بعضی از نانی که حامله شده اند ممکن است تا روز عادت ماهیانه شان ، هنوز تخمک در رحم آنها قرار نگرفته باشد . همچنین مقدار  هورمون hCG که بدن در ابتدا تولید می کند ممکن است انقدر کم باشد که تست حاملگی خانگی نتواند آن را تشخیص دهد . زمانی که نیاز به استفاده  از تست بیبی چک دارید ، بهترین نتیجه را زمانی بدست می آورید که صبح اول وقت آن را انجام بدهید ، زیرا در این زمان ادرار شما بیشترین غلظت را دارد .

برای دقت بیشتر بهتر است نکات روی جلد هر تست را مطالعه نمایید ، زیرا ممکن است نحوه عملکرد آن ها متفاوت باشد .

جواب تست بارداری هرچه باشد بهتر است بعد از چند روز مجدد بررسی نمایید .

گاهی ممکن است نتیجه تست مثبت باشد در صورتی که فرد باردار نیست ، این نتیجه ممکن است به دلیل سقط جنین در چند هفته گذشته و یا مصرف برخی دارو ها باشد .

گاهی نیز ممکن است نتیجه تست منفی باشد در صورتی که فرد باردار است . این اشتباه به علت زود انجام دادن تست و یا پیروی نکردن از نحوه عملکرد دستگاه می باشد .

آب خوردن زیاد قبل از انجام تست نیز ممکن است در نتیجه آن تاثیر بگذارد زیرا باعث کم شدن مقدار hCG می شود .

تست خون

این روش یکی از سریع ترین روش ها و مطمئن ترین روش ها در نتیجه جواب می باشد . این آزمایش به نحوی می باشد که 7 الی 12 روز بعد از نزدیکی ، فرد را به جواب می رساند .

در این آزمایش نیز هورمون hCG را در خون بررسی می کند و نسبت به روش قبل دقت بالاتری دارد . همچنین می تواند مقدار کم را نیز تشکیل دهد .

جهت دریافت مشاوره از دکتر ساره حیدری با شماره 02188681047 – 88689871 تماس حاصل نمایید .
آدرس مطب دکتر ساره : سعادت آباد – نبش خیابان 21 – ساختمان بهاران – واحد 16

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button