رابطه جنسی پس از یائسگی

رابطه جنسی پس از یائسگی

یائسگی معمولا در سنین 45 تا 55 سالگی بسته به عوامل ژنتیکی در خانم ها اتفاق می افتد. در این سنین، مقدار هورمون های زنانه شروع به کم شدن می کند، عمدتا مقدار استروژن کاهش می یابد. علائم کم شدن هورمون های زنانه، شامل موارد زیر است:

1-  گر گرفتگی که احساس ناخوشایندی است و خانم ها آن را در این سنین تجربه می کنند.

2-  علائم عاطفی مانند افسردگی و حالت های نامتعادل عاطفی که از علائم کم شدن استروژن است.

3-  علائم دیگری که در یائسگی ایجاد می شود، علائم پوستی است. پوست ترکیبی از کلاژن و الاستین است و برای ساخت کلاژن و الاستین نیاز به استروژن می باشد. کلاژن حالت قوام پوست را ایجاد می کند و الاستین هم حالت کششی و شادابی پوست را ایجاد می کند. هنگامی که مقدار کلاژن و الاستین کاهش یابد، پوست به تدریج قوام و شادابی اش را از دست می دهد و نازک می شود (حالتی که در پوست خانم های یائسه قابل مشاهده است).

خانم ها وقتی یائسگی را تجربه می کنند، خشکی واژن دارند. این می تواند رابطه جنسی را دردناک کند. همچنین ممکن است خانم ها سفت شدن واژن، سوزش، خارش و خشکی به نام (آتروفی واژن) را تجربه کنند.

رابطه-جنسی-بعد-یائسگیعلائم یائسگی در زنان

1-  خشکی واژن

2-  لرز

3-  تعریق شبانه

4-  مشکلات خواب

5-  تغییرات خلق و خو

6-  افزایش وزن

7-  پوست خشک

آیا رابطه جنسی در یائسگی دردناک است؟

درد در طول فعالیت جنسی دیسپارونیا نامیده می شود که مانند سایر علائم یائسگی ممکن است جزئی باشد و تاثیری در کیفیت زندگی زن نداشته باشد. با این حال، برخی از خانم ها دچار دیسپارونیا شدید هستند که از ورود آنها به هرگونه فعالیت جنسی جلوگیری می کند. استفاده از روغن و روان کننده واژن در یائسگی باعث می شود رابطه جنسی شما لذت بخش تر و هیجان انگیز تر شود. این ایده ای برای بهتر کردن مقاربت شما و ایجاد ماساژی دل انگیز است. به علت کاهش استروژن شما خشکی واژن را تجربه می کنید. استفاده از روغن می تواند این مشکل را کاهش دهد.

تغییرات جزئی در رژیم غذایی می تواند بسیار در میل جنسی شما موثر باشد. زیرا خلق و خو، الگوی خواب، استرس و میل جنسی شما به مصرف غذایتان وابسته است.

علت سخت شدن رابطه جنسی برای خانم های یائسه

1-  اول اینکه واژن او خشک تر شده و این می تواند باعث دردناک شدن دخول و احساس ناراحتی او شود.

2-  ممکن است به طور مکرر دچار عفونت های واژینال شود.

3-  و دلیل دیگر هم اینکه، میل جنسی کمتر شده است.

تقریبا در همان سن یائسگی دچارمشکل خواب نیز می شوید. در واقع شما ممکن است برای به خواب رفتن و در خواب ماندن مشکل داشته باشید و نیمه های شب مکررا از خواب بیدار شوید. تعریق های شبانه می تواند شما را از خواب بیدار کند، کم خوابی می تواند احساس خستگی و افسردگی در شما ایجاد کند و در رابطه جنسی تاثیر منفی بگذارد.

ورزش به کاهش ریسک بیماری قلبی ناشی از یائسگی کمک می کند و ضمنا باعث می شود احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنید و رابطه جنسی بهتری داشته باشید.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن، زایمان سزارین و درمان بیماری های زنان می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس 02188681047 – 88689871

کورتزا، راه حلی برای غلبه بر مشکلات یائسگی

رابطه جنسی به صورت کورتزا سبب می شود مقدار هورمون ها در حد بالایی باقی بماند. در حالت رابطه جنسی معمولی، یک خانم ممکن است هر هفته تا 10 روز  رابطه جنسی عادی داشته باشند ولی در حالت کورتزا ممکن است حتی به 3 تا 6 بار در هفته هم برسد و در حالتی است که برخلاف رابطه جنسی معمولی که ابتدا هورمون ها بالا رفته و به محض ارگاسم می افتند، در حالت کورتزا هورمون ها بالا رفته و در همان وضعیت می مانند و پایین نمی آیند.

بنابراین خانم هایی که در سن یائسگی هستند و علائم یائسگی را در خود می بینند، زمانی که کورتزا را شروع کنند پس از چند بار انجام آن، تمام علائم یائسگی در آنها از بین خواهد رفت که این اتفاق بسیار شگفت انگیز است. این هورمون ها، در واقع هورمون های خود بدن هستند که مقدار آنها بالا می ماند و خود بدن این کار را انجام می دهد و پس از آن علائمی مانند گر گرفتگی بدن، علائم عاطفی و… برطرف خواهد شد.

همچنین مشکلات پوستی نیز برطرف می شود در واقع خانم هایی که کورتزا انجام می دهند، پوست های بسیار روشن تری با چین و چرو ک های بسیار کمتری دارند. علاوه بر آن مشکلات خشکی واژن آنها هم تا حد زیادی بهبود می یابد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی رابطه جنسی پس از یائسگی و مشکلات آن پرداختیم. یائسگی برای هر خانمی مشکلات خاص خود را دارد که می تواند منجر به رنج آنها شود. به همین دلیل مراجعه به پزشک و درمان مناسب در کنار روش هایی مانند کورتزا می تواند بسیار موثر واقع گردد.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button