عفونت واژن چه نشانه هایی دارد

عفونت واژن چه نشانه هایی دارد

مقدمه

خانم ها به دلیل شرایط فیزیکی که دارند ممکن است در طول زندگی خود به برخی بیماری های زنانه مبتلا شوند، یکی از این بیماری های نسبتا شایع، عفونت واژن است که انواع مختلفی دارد. همچنین گاهی علائم آن می تواند موجب آزار شود. نکته مهم این است که ابتدا باید نوع عفونت واژن تشخیص داده شود تا درمان متناسب با آن صورت گیرد بنابراین مراجعه به پزشک اهمیت دارد و باید از مصرف خودسرانه داروهای بدون نسخه اجتناب شود.

در این مقاله قصد داریم به تشریح انوع عفونت های واژن و علائم هر کدام بپردازیم تا شما عزیزان با استفاده از این اطلاعات بهترین تصمیم را بگیرید پس در ادامه با ما همراه باشید.

علائم عفونت واژن

سوزش، خارش و بوی نامطبوع فقط برخی از علائم شایع عفونت های واژن است. اما درمان بر حسب شرایط متفاوت است، بنابراین مهم است که بدانید به کدام نوع عفونت واژن مبتلا شده اید.

پزشک در حال آماده سازی تست پاپ اسمیراگر علائم عفونت واژن را به صورت مکرر دارید، توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرید تا بتوانید به درمان صحیح اقدام کنید.عفونت واژن و واژینیت یا التهاب واژن بسیار شایع است – به حدی که زنان در طول زندگی خود یکی یا هر دو آن را تجربه می کنند.علائم عفونت واژن یا واژینیت ممکن است شامل ترشحات واژن، خارش، سوزش، درد و بوی تند و نامطبوع باشد.

ممکن است برخی از عفونت های واژینال در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد شوند، اما موارد دیگر بسیار شایع نیست. همچنین برخی از خانم ها به دلایلی که کاملاً واضح نیستند، بیشتر از سایر افراد مستعد ابتلا به عفونت های واژن هستند.

چه عواملی اکوسیستم طبیعی واژن را از بین می برد؟

واژن در حالت طبیعی و سالم دارای باکتری و بعضی اوقات مخمر است بدون اینکه لزوماً عفونت داشته باشد. اما برخی موارد خاص می تواند محیط واژن را تغییر داده و رشد باکتری یا مخمر را افزایش دهد و علائمی ایجاد کند. این موارد شامل:

1-  دوش گرفتن یا شستشوی واژن با آب یا مایع دیگر

2-  تغییر سطح هورمون در زنان

3-  مصرف آنتی بیوتیک

4-  مقاربت واژینال

5-  بارداری و شیردهی

همانطور که می دانید نمی توان از همه این موارد جلوگیری کرد، با این حال دوش گرفتن غیر ضروری و بسیار مضر است.

شایع ترین انواع عفونت های واژن

سه نوع عفونت واژن بسیار معمول وجود دارد: عفونت های مخمری ، واژینوز باکتریایی و تریکومونیاز، عفونت مقاربتی.

عفونت مخمری

شایع ترین نوع واژینیت، عفونت مخمری می باشد که توسط یکی از انواع قارچ معروف به کاندیدا ایجاد می شود. گونه های زیادی از مخمر یا کاندیدا وجود دارد که کاندیدا آلبیکنس رایج ترین نوع آن است.به طور معمول، قارچ کاندیدا به تعداد کم در بدن شما از جمله در مهبل وجود دارد و ضرر ندارد. اما در شرایط خاص، قارچ کاندیدا دچار رشد بیش از حد شده و باعث ایجاد عفونت واژن می شود.این شرایط ممکن است شامل تغییرات در سطح هورمون در اثر بارداری، مصرف قرص های ضد بارداری یا قاعدگی باشد.

برخی شرایط دیگر که خطر ابتلا به عفونت های مخمری واژن را افزایش می دهد شامل داشتن قند خون مکرر یا مزمن و کاهش ایمنی بدن به دلیل بیماری هایی مانند HIV یا ایدز است.علائم عفونت مخمری واژینال شامل ترشحات غلیظ و سفید است که بعضی از خانم ها آن را شبیه پنیر دلمه شده توصیف می کنند. عفونت های مخمری همچنین می تواند باعث خارش واژن و قرمزی بخش بیرونی آلت تناسلی زن (لب های ناحیه خارجی تناسلی) و واژن شود.

واژینوز باکتریال

همراه با مخمر، باکتریهایی به نام لاکتوباسیل ها در مهبل (واژن) زندگی می کنند. هنگامی که تعداد لاکتوباسیل ها خیلی کم می شود، می تواند وضعیتی به نام واژینوز باکتریایی (BV) ایجاد شود.

با وجود اینکه تغییر سطح باکتری ها مشخص نیست، اما لاکتوباسیل های طبیعی می توانند با باکتریهای عفونی دیگر جایگزین شوند.با واژینوز باکتریایی، ممکن است یک خانم ترشحات ضخیم یا سفید یا لکه دار و شفاف مشاهده کند. احتمال خارش یا سوزش وجود ندارد. بوی مشابه بوی ماهی بخصوص هنگام مقاربت قابل توجه است.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن، زایمان سزارین، زایمان طبیعی بدون درد و درمان بیماری های زنان می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس 02188681047 – 88689871

تریکومونیازیس

از سه عفونت شایع واژینال، تریکوموناس واژینیت، تنها عفونت مقاربتی است.این عفونت توسط یک انگل تک سلولی، تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود و در طی مقاربت از شریک جنسی به دیگری منتقل می شود.علائم بیماری تریکومونیازیس مشابه سایر عفونت های واژن است: سوزش، خارش، قرمزی و تورم قسمت خارجی ناحیه تناسلی همراه با ترشحات واژن زرد خاکستری یا سبز رنگ، احتمالاً همراه با بوی مشابه ماهی. برخی از خانم ها در هنگام ادرار کردن درد را نیز تجربه می کنند.

سایر شرایطی که بر واژن تأثیر می گذارد

سایر عفونت های واژینال شایع و علل خارش واژن شامل موارد زیر است:

 کلامیدیا واژینیت 

 کلامیدیا یک بیماری مقاربتی است که می تواند باعث التهاب واژن شود. برخی از خانم ها در اثر کلامیدیا دچار ترشح می شوند و برخی نیز نمی شوند. اگر عفونت در واژن و دهانه رحم گسترش یابد، خانم ها ​​ممکن است بین دوره های عادات ماهانه یا بعد از مقاربت دچار خونریزی در واژن شوند.خانم هایی که دارای فعالیت های جنسی بسیاری هستند تا 26 سالگی باید سالانه از نظر کلامیدیا مورد آزمایش قرار گیرند، زیرا این بیماری اغلب بدون علائم است و می تواند بر روی باروری تاثیر بگذارد.

سوزاک

سوزاک یکی دیگر از عفونت های مقاربتی بسیار مسری است که اغلب علائمی ایجاد نمی کند اما می تواند باعث ترشحات واژن، درد هنگام ادرار و درد در هنگام رابطه جنسی واژن شود.زنانی که دچار سوزاک می شوند اغلب دچار نیز کلامیدیا هستند، بنابراین زنی که تست یکی از این عفونت های باکتریایی را انجام می دهد، غالباً برای عفونت باکتریایی دیگر نیز معالجه می شود.

 واژینیت غیر عفونی

واژینیت غیر عفونی هنگامی ایجاد می شود که پوست اطراف واژن به یک ماده تحریک کننده مانند تامپون های معطر، صابون های معطر یا نرم کننده های پارچه ای حساس شود. این یک عفونت نیست ، و راه حل آن ساده است: “در معرض هر چیزی که به آن واکنش نشان می دهید قرار نگیرید. شکل دیگری از واژینیت غیر عفونی کننده واژینیت آتروفیک نامیده می شود و به طور معمول هنگامی اتفاق می افتد که میزان هورمون زنانه در طول یائسگی کاهش می یابد و دیواره های واژن نازک تر، خشک تر و انعطاف پذیرتر می شوند.

 ولوودینیا

در زنان مبتلا به ولوودینیا، درد مزمن یا ناراحتی در بخش خارجی ناحیه تناسلی بدون دلیل مشخصی وجود دارد. علائم آن مانند عفونت های واژن شامل سوزش، خارش، درد و تورم است و این علائم ممکن است ثابت یا گاه به گاه باشد.

 واژینیت ویروسی

ویروس ها نیز می توانند باعث عفونت واژن شوند. بیشتر ویروس هایی که مستقیماً بر واژن تأثیر می گذارند از طریق تماس جنسی پخش می شوند.ویروس تبخال یکی از دلایل عمده واژینوز ویروسی است. علائم این بیماری شامل درد در ناحیه تناسلی در اثر ضایعات یا زخمها است. در بیشتر اوقات، می توانید زخم هایی را در بخش خارجی ناحیه تناسلی یا واژن مشاهده کنید، گاهی هم ممکن است مخفی باشند و تنها در طول معاینه توسط متخصص زنان و زایمان مشاهده شوند.

درمان عفونت های واژن

همه انواع عفونت های واژن قابل درمان است، اما مهم است که بدانید کدام نوع عفونت یا بیماری دیگر را دارید تا بتوان به درستی درمان کرد.اگر اطمینان دارید که این عفونت مخمری است، داروی آن در دسترس است  اما گاهی اوقات خانم ها فکر می کنند که دارای عفونت مخمری هستند ولی در واقع اینطور نیست. بنابراین اگر از داروهای بدون نسخه استفاه کردید و نتیجه ای نگرفتید، باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

کلام آخر

توصیه ما به شما عزیزان این است که در صورتی که هر کدام از علائم ذکر شده در این مقاله را داشتید برای تشخیص عفونت واژن و نوع آن به پزشک متخصص زنان با تجربه و حاذق مراجعه نمایید.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان و زایمان در تهران می توانند به شما در زمینه درمان بیماری های زنان کمک کنند. همچنین ایشان در انجام جراحی زیبایی زنان مانند لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و… دارای مهارت بالایی هستند.

در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره دارید می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 16 میانگین: 3.6]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button