علائم حاملگی خارج رحمی

علائم حاملگی خارج رحمی

حاملگی داخل رحمی

هنگامی که حاملگی داخل رحمی اثبات گردید، قدم بعدی ارزیابی قابلیت حیات و زنده ماندن جنین است. در اوایل حاملگی قطر ساک حاملگی را می توان برای پیش بینی اشکال و نقص در بارداری استفاده کرد. ساک حاملگی که بیش از 20 میلی لیتر و فاقد جنین باشد، علامت غیر طبیعی دال بر ساک حاملگی بدون جنین است.

ضربان  قلب جنین پیش بینی کننده خوبی برای سرنوشت جنین است. فقدان ضربان قلب در جنین با CRL بیش از 5 میلی لیتر نشانگر مرگ جنین است. علاوه بر این مطالعات زیادی نشان داده است که کندی ضربان قلب پیش بینی کننده احتمال سقط جنین است. این خطر در ضربانات قلبی کمتر از 120 ضربان در دقیقه بیشتر است و در ضربانات قلبی کمتر از 70، نقص و اشکال حاملگی به طور مطمئن وجود دارد.

حاملگی-خارج-رحمی
حاملگی-خارج-رحمی

سایر علائمی که دلالت بر اشکال در حاملگی وجود دارد، شامل نامنظمی ساک حاملگی و بزرگ یا کوچک بودن غیر طبیعی کیسه زرده است. وجود هماتوم ساب کوریون نیز همراه با افزایش خطر سقط است و در هماتوم های بزرگ به 18 درصد می رسد. این هماتوم ها بین لبه کوریون و دیواره رحم قرار داشته و ممکن است شکل و نمای متفاوتی داشته باشند. هماتوم به صورت هیپراکو است و با گذشت زمان اکوژنیسیته آن کاهش می یابد.

علاوه بر این هماتوم های کوچک عموما هلالی شکل بوده و انواع بزرگ تر به شکل گرد یا بیضی می باشند. علیرغم ارزش پیش بینی کننده هماتوم، هیچ درمان اختصاصی برای هماتوم ساب کوریون در سه ماهه اول وجود ندارد.

حاملگی خارج رحمی چیست

حاملگی خارج رحمی در واقع بارداری در خارج از رحم می باشد و متداول ترین جایی که این اتفاق می افتد لوله های رحمی هستند. همچنین مطابق آمار از هر 100 بارداری 1 مورد به این مشکل می انجامد.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن و درمان بیماری های زنان می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس 02188681047 – 88689871

علائم حاملگی خارج رحمی

هم زمان که حاملگی داخل رحمی مشاهده نشود، شک به حاملگی خارج رحمی ایجاد می شود. چندین علامت  با درجات مختلف اختصاصی بودن برای حاملگی خارج رحمی وجود دارد. وجود ساک حاملگی دارای جنین با کیسه زرد در خارج از رحم، علام حاملگی خارج رحمی است. این وضعیت ناشایع است و در کمتر از 20 درصد موارد حاملگی خارج رحمی اثبات شده مشاهده می شود.

شناسایی حلقه اکوژن از بافت تروفوبلاستیک با حفره مرکزی ساک حاملگی در خارج از رحم علامت اختصاصی در درجه بعدی است. افتراق این ضایعه از جسم زرد با جدار ضخیم آن و عدم وجود بافت تخمدان در اطراف آن می باشد. درجه پیشگویی مثبت این علامت در حد 95 درصد است و در 20 تا 30 درصد موارد مشاهده می شود.

شایع ترین علائم بارداری خارج از رحم

برخی از علائم آن عبارتند از:

  • نامنظم بودن قاعدگی یا عدم قاعدگی
  • مشاهده لکه بینی یا خونریزی بدون علت
  • دل درد در پایین شکم

تشخیص حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی به طور شایعتر در سونوگرافی به صورت توده کمپلکس در آدنکس یک طرفه و مجزا از اجزای سالید و مایع مشاهده می شود. این یافته ها عموما منطبق بر حاملگی خارج رحمی همراه با پارگی و خونریزی است که در 60 تا 85 درصد موارد اثبات شده حاملگی خارج رحمی دیده می شود. توده کمپلکس آدنکس همراه با درجه پیشگویی مثبت 88 درصد برای حاملگی خارج رحمی است.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی علائم حاملگی خارج رحمی و مکانیسم آن پرداختیم. در صورت مشاهده این علائم می توانید به مطب دکتر ساره حیدری متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

سایر خدمات دکتر ساره:

جراحی لابیاپلاستی

درمان زگیل تناسلی

تنگ کردن واژن

کولپوسکوپی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.2]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button