علائم کیست تخمدان

کیست تخمدان” یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به زنان است. ما در این مقاله به شرح مختصری از علائم، انواع آن، روش های تشخیص و آزمایش های ضروری، همچنین عوارض و درمان کیست تخمدان پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید …

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان کیسه های پر از مایع در تخمدان یا روی سطح آن می باشد. زنان دارای دو تخمدان هستند که از نظر اندازه و شکل مانند بادام هستند که در دو طرف رحم قرار گرفته اند. تخمک ها و همینظور هورمون استروژن و پروژسترون ها در درون تخمدان  در دوره ها ی مختلف رشد می کنند.

مشکلات ناشی از کیست ها

بسیاری از زنان در برخی از زمان ها کیست تخمدان دارند که اغلب آنها فاقد درد و بی خطر بوده و حتی ممکن است برخی افراد تا مدتی از وجود این کیست ها بی اطلاع باشند اما پس از گذشت چند ماه  بدون نیاز به درمان ازخود به خود از بین می روند.

با این حال، کیست تخمدان به خصوص زمانی که پاره شود می تواند علائم جدی ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود برای حفظ سلامت به طور منظم معاینات بالینی را انجام دهید  تا با علائم کیست تخمدان آشنا شوید.

کیست-تخمدان

انواع کیست تخمدان 

به طور کلی بعضی از این کیست های تخمدانی با درد و خونریزی همراه هستند و برخی دیکر بدون هیچ علائمی باقی می مانند. در اینحا به معرفی و در ادامه به بررسی بعضی انواع آنها می پردازیم:

 • کیست ساده یا فیزیواوزی
 • کیست غیر فیزیولوژی با اندومکسیوما
 • کیست فولیکولار
 • کیست هموراژیک تخمدان
 • کیست درموئید
 • تخمدان پلی کیستیک (کیست های غیر فعال)

علت ایجاد کیست تخمدان

در حال حاضر علت دقیقی برای ایجاد کیست های تخمدانی مشخص نشده است اما برخی عوامل هستند که می توانند از بروزو وجود این کیست ها جلوگیری به عمل آورند.

 • اغلب کیست تخمدان به عنوان یک نتیجه از چرخه قاعدگی (کیست های عملکردی) ایجاد می شود. انواع دیگر کیست ها شیوع کمتری دارند.
 • زمینه های ارثی و خانوادگی، کاهش درجه التهاب، رشد غیر نرمال جنین در دوران بارداری و دیابت نوع 2 را می توان در زمره این دلایل دانست.
 • همچنین افرادی که بدن آنها دچارسندروم مقاوم به انسولین است به دلیل اینکه مجبور به استقاده از قرص های متفورمین هستند؛ می توان شاهد کیست تخمدن در بدن این افراد بود.

درمان کیست تخمدان، دکتر ساره حیدری

روش های تشخیص کیست  تخمدان

روش بالینی: موثرترین روش برای تشخیص کیست تخمدانی است. چرا که در ابتلا به کیست های تخمدانی سطح هورمون تستوسترون، انسولین، پرولاکتین و LH در بدن افزایش می یابد. همچنین پزشک می تواند در حین معاینه لگن بیمار وجود کیست را تشخیص دهد.

در صورتی که کیسه تخمدان از ترکیب کیست مایع و جامد به طور همزمان پر شده باشد نیاز به تست و آزمایش های بیستری خواهد بود، که این آزمایش ها به شکل زیر انجام می شوند:

آزمایش های تشخیصی کیست تخمدان

سونوگرافی لگنی: در سونوگرافی با وسیله ای که با پوست تماس خواهد داشت، امواج صوتی با فرکانس بالا به سمت پوست بیمار ارسال می شود،  بازتاب این امواج بر روی نمایشگر ویدئویی به پزشک کمک می کند تا بتواند وضعیت رحم و تخمدان ها را یررسی نماید.

به وسیله سونوگرافی” می توان مکان دقیق کیست، نوع آن و اینکه دقیقا با چه موادی پر شده است را تشخیض داد.

لاپاروسکوپی: در این روش پزشک، لاپاروسکوپ که میله ای نازک و ظریف است را از یک شکاف کوچک به درون بدن بیمار می فرستد. از این طریق می توان به راحتی تخمدان را مشاهده کرد و در صورت مشاهده کیست شروع به برداشت و درمان آن نمود. در این روش فرد را به اتاق عمل می برند و باید بیهوشی عمومی روی بیمار صورت بگیرد.

آزمایش خون 125 CA یا canser antigen: در ای روش سطح پروتئین مخصوص در خون زنان به نام آنتی ژن سرطان 125 اندازه گیری می شود. وجود این پروتئین در خون آنها نشانه ابتلا به سرطان است. همچنین نشانه های فیبروم رحم، کیست تخمدان و بیماری های التهابی لگن نیز با اندازه گیری میزان این پروتئین در خون زنان بستگی دارد که قابل تشخیص می شود.

سی تی اسکن: یک دستگاه اکترونیکی مخصوص تصویر برداری از بدن است که با آن می توان تصاویر مقطعی از اقصی نقاط بدن فرد تهیه کرد.

ام آر آی: آزمایشی است که ازطریق زمینه های مغناطیسی به منظور تولید تصاویر عمیق از اندام های داخلی بدن فرد استفاده می شود.

پس از تشخیص کیست و نتیجه نهایی از وجود قطعی آن ممکن است پزشک آزمایشات اولتراسوند” را برای بررسی وضعیت بیمار برای چند هفته یک بار تجویز کند.

کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان 

برخی از زنان هستند که چند ماه قبل از یائسگی ممکن است که کیست تخمدان دچار شوند. با این حال اگر یک کیست تخمدان بزرگ شود می تواند باعث مشکلات از این قبیل شود:

 1. درد لگن – درد خفیف یا شدید در زیر شکم در دو طرف کیست
 2. احساس سنگینی در شکم
 3. نفخ شکم یا احساس تورم در ناحیه شکم
 4. مقاربت جنسی دردناک
 5. حرکات روده دردناک
 6. حساسیت سینه
 7. تهوع و استفراغ
 8. درد در ناحیه ران، کمر و یا سینه

بعضی از این علائم نیاز به بستری اورژانسی دارند:

 • درد شدید در ناحیه لگن
 • ضعف، سرگیجه و تب
 • درد همراه با استفراغ

در صورتی که هر کدام از علائم بالا را مشاهده کردید باید هر چه سریعتر به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن  و درمان بیماری های زنان  می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس  02188681047 – 88689871

کیست های عملکردی

تخمدان ها هر ماه به طور طبیعی ساختارهایی مشابه کیست به نام فولیکول” را می سازند. فولیکول ها، هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند و هنگام تخمک گذاری، تخمک را آزاد می کنند. اگر رشد یک فولیکول ماهانه و به طور طبیعی ادامه یابد، به عنوان یک کیست عملکردی شناخته می شود.

به طور کلی دو نوع کیست عملکردی وجود دارد:

کیست فولیکولار:

در حدود اواسط چرخه قاعدگی شما، تخمک از فولیکول خارج می شود و به پایین لوله فالوپی می رود. کیست فولیکولار زمانی شروع می شود که فولیکول شکسته نمی شود یا تخمک را آزاد نمی کند، اما همچنان رشد می کند.

کیست کورپوس لوتئوم:

هنگامی که فولیکول تخمک خود را آزاد می کند، شروع به تولید استروژن و پروژسترون می کند. این فولیکول کورپوس لوتئوم” نامیده می شود.

گاهی اوقات، مایع در داخل فولیکول جمع می شود و باعث می شود کورپوس لوتئوم در یک کیست رشد کند. کیست های عملکردی معمولا بی ضرر هستند، به ندرت درد ایجاد می کنند و اغلب پس از دو یا سه دوره قاعدگی خودشان از بین می روند.

کیسنت تخمدان

درمان کیست تخمدان

کیست هموراژیک چیست؟

بسیاری از اوقات در سونوگرافی، کیست هموراژیک گزارش داده می شود به همین دلیل دکتر ساره حیدری درباره این نوع کیست توضیحاتی به شما عزیزان ارائه می دهند.

کیست هموراژیک یا کیست خونی: نوعی کیست تخمدان می باشد که داخل آن خونریزی شده است و این خونریزی محدود به خود کیست می باشد. از علائم این نوع کیست می تواند درد شکم از خفیف تا شدید باشد که بسته به علائم، حتی ممکن است بیمار در بیمارستان بستری شود.

کیست هموراژیک اغلب با استراحت کردن درمان می شود. این نوع کیست خود محدود شونده می باشد و در صورتی که خونریزی به داخل شکم اتفاق نیفتد نیازی به جراحی نیست فقط باید در زمان استراحت که معمولا بین 3 تا 7 روز می باشد مراقب باشید تا از وارد شدن ضربه به شکم و رابطه جنسی اجتناب کنید.

همچنین مراقب باشید که حرکات ناگهانی انجام ندهید زیرا در صورت پاره شدن کیست هموراژیک و خونریزی در شکم، نیاز به جراحی می باشد.

سایر خدمات دکتر ساره حیدری:

کیست تخمدان

تشخیص کیست تخمدان، دکتر ساره حیدریکتر ساره

لابیاپلاستی

سفید کردن واژن

زگیل تناسلی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 13 میانگین: 3]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

2 thoughts on “علائم کیست تخمدان

 1. نازنین - ژوئن 30, 2021 در 4:24 ق.ظ

  سلام میشه جواب بدین من دوره پریودیم 30روزه است25اردیبهشت پریود شدم ولی خرداد قبل از پریودی خیلی حالم بد بود سردرد خسته و بحال بودم 25 خرداد پریود شدم ولی دوروز بیشتر نبود فکر کردم باردارم بی بی چک گذاشتم مثبت شد رفتم آزمایش دادم منفی بود، البته صبح ها داخل ادرار یه قطره خون رنگ تیره بود حالات بارداری رو کامل داشتم بازم بی بی چک گذاشتم مثبت میشد دلیل خاصی داره؟؟ آزمایش رو نشون دکتر دادم گفت حتماً باردار بودی ولی سقط شده

  پاسخ
 2. نازنین - ژوئن 30, 2021 در 4:29 ق.ظ

  من چهار سال هست که چشم انتظار بچه هستم با این شرایطی که واسم پیش اومد خیلی حالم بده… چطوری متوجه بشم باردار بودم سقط شده یا نه دلیلی دیگه داره، درضمن اردیبهشت و خرداد استرس زیادی داشتم بی خوابی هم داشتم بخاطر اینکه درس میخوندم

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button