مصرف داروی ضد تیروئید در بارداری

مصرف داروی ضد تیروئید در بارداری

چرا باید در طول بارداری نگران تیروئید باشیم؟

بیماری تیروئید بسیار شایع است و اغلب نیز ناشناخته می باشد و در دو حوزه مختلف بسیار مهم است که عبارتند از:

  • خانم هایی که عملکرد غیرطبیعی تیروئید دارند و بعضی اوقات تخمک گذاری به شکل منظم در آنها انجام نمی شود و آنها نمی توانند باردار شوند و به این دلیل که لازمه بارداری را تحت شعاع قرار می دهد بنابراین باردار شدن را دشوار می کند.
  • اگر شما دارای عملکرد غیرطبیعی تیروئید باشید و در طول بارداری آن را کنترل نکنید، شما دچار طوفان تیروئیدی می شوید و وضعیت تهدید کننده ای برایتان به وجود می آید. در شرایطی که تیروئید بسیار پیشرفته باشد نه تنها شرایط با جنین سازگار نیست بلکه ممکن است مادر را هم به خطر بیاندازد.
بارداری-و-تیروئید
بارداری-و-تیروئید

تشخیص تیروئید در بارداری

به دلیل خطرات تیروئید در بارداری یک تست منظم است که از خانم ها گرفته می شود یا آنها باید پیشنهاد دهند. این بخشی از آزمایشات روتین دوران بارداری نیست بلکه بررسی تیروئید در معاینه فیزیکی، بخشی از مراقبت های معمول قبل از تولد است.

در صورتی که تیروئید بزرگ شود و شما احساس توده یا برآمدگی داشته باشید بنابراین در این مرحله باید تحت نظر جدی قرار بگیرید اما قطعا بخشی از تست های روتین دوران بارداری به حساب نمی آید.

آیا اختلالات تیروئید موجب سقط جنین می شود؟

بیماری های تیروئید هم به صورت کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید در صورتی که تحت درمان مناسب قرار نگیرند و خانم باردار شود می تواند سبب سقط جنین شود به همین دلیل روی این نکته بسیار تاکید می شود که فرد مبتلا به بیماری تیروئید پیش از اینکه اقدام به بارداری کند حتما از نظر عملکرد تیروئیدی توسط متخصص زنان مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که شرایط تیروئید وخیم باشد و فرد کاندید مناسبی برای بارداری نباشد ابتدا تحت درمان قرار گیرند سپس اقدام به بارداری کنند.

در واقع با تنظیم عملکرد تیروئید و دریافت دوز مناسب داروی ضد تیروئید می توانند بارداری بدون خطری را سپری کنند.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن  و درمان بیماری های زنان  می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس  02188681047 – 88689871

آیا مصرف داروی ضد تیروئید در بارداری امکان پذیر می باشد؟

یکی از سوالاتی که این روزها از دکتر ساره حیدری متخصص زنان در تهران پرسیده می شود درباره مصرف داروی ضد تیروئید در بارداری می باشد. ممکن است خانمی باردار باشد و این سوال برایش مطرح شود که آیا باید قرص های ضد تیروئید را به دلیل بیماری هیپوتیروئیدی همچنان مصرف کند یا خیر.

مصرف داروی لووتیروکسین که به دلیل بیماری هیپوتیروئیدی استفاده می شود در دوران بارداری مشکلی ندارد و باید حتما ادامه داده شود. فقط توصیه می شود پس تشخیص بارداری حتما به پزشکتان مراجعه نمایید تا آزمایش تیروئید برای شما درخواست شود و معمولا ممکن است در بارداری لازم باشد که مصرف دوز داروی ضد تیروئید شما افزایش یابد که در واقع متخصص زنان پس از مشاهده آزمایشات مربوطه، میزان دوز داروی ضد تیروئید را برای شما کنترل می کنند.

نتیجه گیری

در نهایت می توان نتیجه گرفت بهتر است اختلالات تیروئیدی قبل از بارداری برطرف شوند و در صورتی که خانمی پس از بارداری متوجه این اختلالات شد نیاز است حتما تحت نظر متخصص زنان به مصرف داروی ضد تیروئید در بارداری بپردازد.

سایر خدمات دکتر ساره :

لابیاپلاستی

زایمان سزارین

سفید کردن واژن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button