چند توصیه برای کنترل دیابت در بارداری

چند توصیه برای کنترل دیابت در بارداری

دیابت در بارداری از مشکلاتی است که برخی خانم ها با آن مواجه می شوند. علاوه بر آن برخی بانوان قبل از بارداری مبتلا به دیابت هستند و نیاز است آن را کنترل کرده تا برای بارداری و زایمان آماده شوند. در این مقاله قصد داریم به مشکلات این دسته از افراد و چند توصیه برای کنترل دیابت در بارداری بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید. همچنین شما عزیزان می توانید برای مشاوره تخصصی به مطب دکتر ساره حیدری متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

کنترل دیابت بارداریرژیم غذایی

فردی که قبل از حاملگی مبتلا به دیابت است، برای کنترل دیابت خود نیازمند مشاوره تغذیه می باشد. به علت نیازمندیها و تغییرات تغذیه دوران بارداری، فرد باید خود را با این تغییرات سازگار نماید. برای فردی که سالها دیابت خود را کنترل نموده است، تغییر در مقدار انسولین و رژیم غذایی متناسب با بارداری ممکن است کار دشواری باشد، و نیازمند مشورت با یک متخصص تغذیه باشد. رعایت رژیم غذایی در طول حاملگی همراه با دیابت باید براساس سطح گلوکز خون (نه ادرار) انجام گیرد. رژیم غذایی باید رشد جنین و نیازمندیهای متابولیک بارداری را با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند وزن قبل از حاملگی، عادات غذایی، سلامت فرد، زمینه های قومی، روش زندگی، مرحله حاملگی، دانش تغذیه ای و انسولین درمانی تامین نماید.

اهداف رژیم غذایی باید شامل تامین افزایش وزن متناسب با یک بارداری نرمال، جلوگیری از کتواسیدوز و کاهش نوسانات سطح گلوکز خون می باشد.

برای فردی که چاق نمی باشد، مشاوره تغذیه ای باید براساس توده بدنی قبل از بارداری وی انجام گیرد که 30kcal/kg/day است. در مقابل برای فردی که چاق است باید دریافت کالری 25kcal/kg/day باشد.

میانگین دریافت کالری شامل 2200 کالری سه ماهه اول تا 2500 کالری (سه ماهه دوم و سوم) می باشد. کالری کلی بین سه وعده غذایی اصلی و یک میان وعده عصر، یا به طور شایعتر بین سه وعده غذایی اصلی و حداقل دو میان وعده تقسیم می شود. میان وعده ها باید به دقت انتخاب شوند تا سبب نوسان در سطح گلوکز خون نشوند. میان وعده هنگام خواب باید شامل 25 گرم کربوهیدرات با مقداری پروتئین باشد، تا از هیپو گلیسمی و گرسنگی و کتوز در طول شب اجتناب گردد.

توجه به نسبت کربوهیدرات، پروتئین و چربی یا نسبت کربوهیدرات به انسولین برای تامین نیازهای متابولیک مادر و جنین لازم است.

تقریبا 40 تا 50 درصد کالری کلی باید توسط کربوهیدرات، 30 تا 40 درصد توسط چربی وبقیه کالری توسط پروتئین، تامین گردد. از خوردن کربوهیدراتهای ساده باید  اجتناب شود و کربوهیدراتهای پیچیده موجود در فیبرها توصیه می شود، زیرا نشاسته و پروتئین موجود در چنین غذاهایی سبب تنظیم قند خون از طریق رها کردن تدریجی گلوکز، می شوند.

افزایش ورزش در خانمی که BMI نرمال دارد شامل تقریبا 12 کیلوگرم در طول حاملگی است.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن، زایمان سزارین، زایمان طبیعی بدون درد و درمان بیماری های زنان می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس 02188681047 – 88689871

ورزش

گرچه تحقیقات نشان داده اند که ورزش سبب افزایش مصرف گلوکز و کاهش نیاز به انسولین در افراد غیردیابتی می شود، اما اطلاعات محدودی در این زمینه در مورد افراد دیابتی وجود دارد. هرگونه ورزش در دوران حاملگی در فردی که مبتلا به دیابت است، برای جلوگیری از عوارض نیازمند مشاوره متخصص است.

توصیه های لازم برای اداره رژیم غذایی در دیابت حاملگی

  • رژیم غذایی توصیه شده را رعایت کنید.
  • رژیم غذایی متعادل، که شامل تامین نیازمندیهای غذایی برای یک حاملگی نرمال است، استفاده نمایید.
  • برحسب نیاز دریافت غذا به سه وعده غذایی اصلی و دو تا چهار میان وعده تقسیم نمایید.
  • زمان خواب، یک میان وعده برای جلوگیری از کاهش شدید گلوکز خون در طول شب استفاده نمایید.
  • در صورتی که افزایش وزنتان سریع اتفاق می افتد، دریافت چربی را محدود نمایید.
  • بر طبق دستور پزشک روزانه ویتامین و آهن را دریافت نمایید.
  • از غذاهایی که حاوی قند زیاد است، خودداری کنید.
  • به طور تدریجی بخورید و از خوردن زیاد و ناگهانی پرهیز نمایید.
  • دریافت چربی اشباع شده و کلسترول را کاهش دهید.
  • از غذاهایی که حاوی فیبر زیاد هستند، استفاده نمایید.
  • از خوردن الکل و کافئین پرهیز نمایید.

فردی که مبتلا به بیماری عروقی است، کاملا وابسته به انسولین خارجی است و ر معرض خطر نوسان گلوکز خون و کتواسیدوز می باشد که با ورزش بدتر می شود.

هنگامی که ورزش توسط مراقبان سلامتی یا متخصص زنان به فرد توصیه می شود، دستوالعمل های خاص به وی داده می شود. 15 – 30 دقیقه راه رفتن 4 – 6 بار در هفته برای بیشتر خانم های حامله مفید است. سایر ورزش هایی که توصیه می شود (که با عدم تحمل وزن هستند) شامل ورزش های بازو و یا استفاده از دوچرخه به شکل خوابیده است.

بهترین زمان برای ورزش، بعد از غذا و زمانی که گلوکز خون در سطح بالایی قرار دارد، می باشد. برای بررسی اثر انسولین بر روی سطح گلوکز خون فرد باید قند خون را قبل و در طول و بعد از ورزش اندازه بگیرد.

سایر مقالات مفید:

چگونه زگیل تناسلی را تشخیص دهیم؟

آیا تنبلی تخمدان باعث نازایی می شود؟

انسولین درمانی

انسولین کافی به عنوان مهمترین عامل، در نگهداری سطح گلوکز طبیعی در طول حاملگی استفاده می شود. بنابراین باید از متابولیسم کافی گلوکز در فرد و جنین مطمئن بود. نیاز به انسولین در طول حاملگی و با پیشرفت حاملگی تغییر می کند و نیازمند تغییر در مقدار انسولین است. در سه ماهه اول از هفته های 3 تا 7 حاملگی نیاز به انسولین افزایش و سپس این نیاز در هفته های 7 الی 15 به دلیل خطر هیپو گلیسمی کاهش می یابد. معمولا در دیابت نوع یک در سه ماهه اول مقدار انسولین 0.7unit/kg است. در سه ماهه دوم و سوم به علت مقاومت به انسولین برای حفظ گلوکز خون در حد طبیعی، نیاز به انسولین بیشتری می باشد با افزایش نیاز به انسولین در دیابت نوع یک مقدار انسولین به 0.8unit/kg در طی هفته های 18 الی 26 و 0.9unit/kg در هفته های 27 الی 36 و 1unit/kg از هفته 37 حاملگی تا زمان لیبر می باشد.

فردی که قبل از حاملگی مبتلا به دیابت نوع یک است و روزانه یک تزریق از انسولین NPH دریافت می نموده است، ممکن است در طی حاملگی نیازمند چندین تزریق از انسولین مخلوط باشد.  فردی که قبل از حاملگی مبتلا به دیابت نوع دو است و با عوامل کاهنده قند خون خوراکی، قند خونش کنترل شده است، در طول حاملگی نیازمند یادگیری تزریق انسولین به خود است. پرستار باید در مورد نحوه تزریق و مقدار انسولین برای حفظ سطح گلوکز خون به فرد آموزشهای لازم را بدهد.

بستری شدن در بیمارستان

گاهی برای تنظیم انسولین درمانی و ثابت کردن سطح گلوکز، فرد نیازمند بستری در بیمارستان است. عفونت می تواند منجر به هیپر گلیسمی و DKA شود که به عنوان اندیکاسیونی برای بررسی در بیمارستان می باشد (بدون توجه به سن حاملگی). بستری شدن در بیمارستان برای ارزیابی سلامت مادر و جنین ممکن است، برای فردی که دیابت وی تحت کنترل ضعیفی است، لازم باشد. علاوه بر این 20 الی 30 درصد افرادی که مبتلا به دیابت هستند به سوی پره اکلامپسی و فشار خون بالا پیش می روند که نیازمند بستری در بیمارستان هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button