درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان

در این مقاله می خواهیم در مورد کلیات ناباروری مردان و جدیدترین روش های درمان ناباروری در مردان توضیحاتی را ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

ناباروری در مردان

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه حدود 15 درصد زوج ها در روند بچه دار شدن به صورت طبیعی دچار مشکلاتی می شوند که دقیقا 50 درصد این موارد به دلیل مشکلات فاکتور مردانه می باشد که یک نقش مهم و اساسی در باروری محسوب می شوند. در ادامه به تعدادی از عمده ترین دلایل ناباروری در مردان اشاره می کنیم.

درمان-ناباروری-در-مردان
درمان-ناباروری-در-مردان

اختلالات اسپرم

اشکالات مردانه ممکن است در سطوح مختلف رخ دهد یکی از این اشکالات ممکن است در تولید اسپرم و عملکرد آن ایجاد شود به طور کلی می توان گفت که بیضه ها که محل تولید اسپرم ها می باشند تحت کنترل مغز هستند و هورمون هایی که از هیپوفیز ترشح می شوند عملکرد آنها را تحریک و کنترل می کنند، اگر تولید این هورمون ها در فردی مشکلی داشته باشد که از نظر علمی هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک شناخته می شود می توانند در روند بارداری دچار مشکل شوند.

مسائل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد مشکلاتی است در سطح بیضه که باعث اختلال در اسپرم سازی می شود. بیماری های مختلفی در این مشکل دخیل هستند  از جمله واریکوسل ، بیضه نزول نکرده ، بیماری های عفونی و آسیب های ناشی از ضربه و …. که تمامی این مشکلات باعث می شود که روند تولید اسپرم دچار مشکل شود.

واریکوسل

واریکوسل بیماری است که در آن بیضه های فرد بیمار واریسی می شوند. واریکوسل به طور مستقیم برروی تغییر شکل، حرکت و تعداد اسپرم ها اثر می گذارد. این بیماری از طریق دارو درمانی معالجه نمی شود و تنها راه درمان آن جراحی است.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن و درمان بیماری های زنان مانند درمان ناباروری، درمان خشکی واژن و… می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس  02188681047 – 88689871

انسداد در مسیر خروج اسپرم

اشکالی که در سطح سوم ارزیابی ها قرار می گیرد اشکال در خروج اسپرم است به این معنی که ساخته شدن اسپرم مشکلی ندارد ولی راه خروج آن دچار انسداد است و نمی تواند خارج شود. برای ارزیابی بیماری که دچار ناباروری است مانند هر بیماری دیگری در پزشکی لازم است اول با گرفتن شرح حال دقیق و ارزیابی شرایط بیمار از نظر معاینه فیزیکی و در صورت لزوم انجام آزمایش ها و بررسی های پاراکلینیکی علت را کشف کرد و در صورت امکان به درمان آن پرداخت.

تشخیص ناباروری در مردان

تشخیص ناباروری در مردان راحت تر است به این صورت که اول از طریق فیزیکی بررسی می شود و اگر مشکلی پیش نیامد از طریق آزمایشات اسپرموگرام می توان مورد بررسی قرار داد.

درمان ناباروری در مردان

برای درمان ناباروری در مردان باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد. در بعضی موارد نیز دیده شده که فرد دچاد ناباروری نیست ولی به اشتباه تحت درمان قرار گرفته است به همین دلیل لازم است بهترین متخصص برای درمان ناباروری انتخاب شود.

انواع روش های درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان به دو صورت IVF  وICSI انجام می شود:

  • در روش IVF اسپرم مرد و تخمک زن در محیط آزمایشگاه در کنار هم قرار می گیرند و پس از تشکیل تخمک آن را در رحم زن تزریق می کنند.
  • روش ICSI قوی ترین روش درمان ناباروری در مردان است که در آن اسپرم را به سیتوپلاسم تخمک تزریق می کنند.

حرکت و تعداد اسپرم ها در قدرت باروری مرد تاثیر زیادی دارد. تعداد اسپرم ها در آزمایشات منی باید حدود 20 میلیون اسپرم در یک میلی لیتر باشد و حدود 30 درصد آنها باید حرکت پیش رونده و سریعی داشته باشند تا باروری صورت گیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی دلایل اصلی ناباروری در مردان اشاره کردیم. سپس به بررسی موثرترین روش های درمان ناباروری در مردان پرداختیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button