زایمان سزارین

زایمان سزارین

در زایمان سزارین، نوزاد از راه رحم و با ایجاد برش هایی در شکم مادر به دنیا می آید. این نوع زایمان زمانی انجام می شود که امکان زایمان از راه طبیعی وجود نداشته باشد و یا مادر و نوزاد در خطر باشند. مادرانی که قصد زایمان سزارین دارند، بایستی با تمام جوانب این نوع زایمان آشنایی کامل داشته باشند.

زایمان سزارین

زایمان سزارین

دلایل انجام زایمان سزارین

در برخی موارد، زایمان سزارین به مراتب ایمن تر از زایمان طبیعی می باشد. زایمان سزارین در موارد زیر از سوی پزشک توصیه می شود:

  • نوزاد در شرایط خوبی نباشد، به عنوان مثال، تغییر در ریتم ضربان قلب نوزاد احساس شود.
  • وضعیت قرارگیری جنین مناسب نباشد. در صورتی که وضعیت قرارگیری جنین به گونه ای باشد که با پا و یا شانه ها به دنیا بیاید، سزارین انجام خواهد شد.
  • چندقلو زایی. معمولا در چند قلوزایی ها، سزارین توصیه می شود.
  • در مواردی که جفت، جلوی دهانه رحم را گرفته باشد، در چنین شرایطی امکان زایمان طبیعی وجود ندارد.
  • در صورت ابتلای مادر به مشکلات قلبی و یا مغزی، و یا در صورتی که عفونت دستگاه تناسلی تشخیص داده شود.
  • زمانی که نوزاد جثه بدنی بزرگی داشته باشد.

در برخی موارد، خانم ها در زایمان اول شان تمایل به زایمان سزارین دارند، تا با برنامه زمانی نوزاد خود را به دنیا آورند.

امادگی های قبل از انجام زایمان سزارین

قبل از زایمان، انجام یک سری آزمایش ها مانند آزمایش خون ضروری است، تا اطلاعاتی در خصوص نوع گروه خونی و سطح هموگلوبین خون (جزء اصلی گلبول های قرمز) بدست بیاید. با انجام این تست امکان تزریق خون در صورت لزوم و حین زایمان وجود دارد.

در منزل: بهتر است مادر روز قبل از زایمان استحمام کند. موهای زائد ناحیه تناسلی بایستی اصلاح شوند تا از بروز عفونت نیز پیشگیری شود.

در بیمارستان: ناحیه شکم ابتدا بایستی کاملا تمیز شود. لوله ای به نام کاتتر در داخل مثانه جهت جمع آوری ادرار قرار داده خواهد شد. مایعات و داروهای ضروری نیز از طریق تزریق داخل وریدی، به بدن مادر فرستاده می شوند.

خالی بودن مثانه، احتمال بروز آسیب و صدمه حین جراحی را به حداقل می رساند. معمولا جهت پیشگیری از بروز عفونت، قبل از جراحی، داروهای آنتی بیوتیک به مادر داده خواهد شد.

مراحل زایمان سزارین

جهت انجام زایمان سزارین، برش های شکمی و رحمی ایجاد خواهد شد.

برش شکمی. پزشک برشی را در دیواره شکمی ایجاد می کند، خطی افقی در قسمت بالای خطی که موهای زائد رشد می کند. این برش ها لایه به لایه، از طریق بافت های چربی و همبندی زده می شوند تا عضلات و ماهیچه های شکم جهت دسترسی به حفره شکمی از هم جدا شوند.

برش رحمی. این برش ها در امتداد عرضی و قسمت پایین رحم ایجاد می شوند. با توجه به وضعیت قرارگیری جنین، برش های دیگری نیز زده خواهند شد.

در نهایت، نوزاد از طریق برش های ایجاد شده به دنیا خواهد آمد. با به دنیا آمدن نوزاد، بند ناف بریده می شود و جفت از رحم جدا خواهد شد. در پایان نیز برش ها بخیه زده می شوند.

در طول زایمان سزارین، از چه نوع بیهوشی استفاده می شود؟

زایمان سزارین با بیهوشی عمومی، و یا بی حسی نخاعی صورت می گیرد. در صورتی که زایمان با بیهوشی عمومی انجام شود، مادر متوجه چیزی نخواهد شد. اما در بی حسی نخاعی، قسمت های تحتانی بدن، با تزریق ماده ای به نخاع، بی حس می شوند.

بلافاصله بعد از زایمان که مادر به هوش می آید، می تواند نوزاد خود را در آغوش بگییرد و حس مادری را احساس کند. موارد حیاتی مانند ضربان قلب و فشار خون مادر در اتاق ریکاوری بررسی خواهد شد.

بعد از زایمان سزارین، مادر بایستی استراحت کافی داشته باشد تا دوران نقاهت زایمان و جراحی طی شود. شاید نیاز باشد تا مادر چند روزی در بیمارستان بستری باشد. ممکن است تا چندین هفته بعد از زایمان، کمک اطرافیان نیاز باشد. در صورتی که والدین تمایلی به داشتن فرزند دیگری نداشته باشند، می توانند از روش های پیشگیری از بارداری مانند قرص های پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

یکی از نکات مهم بعد از زایمان سزارین، مصرف آب و مایعات است تا علاوه بر پیشگیری از بروز یبوست، از لخته شدن خون در اندام های تحتانی نیز پیشگیری شود. کاتتری که در داخل مثانه قرار می گیرد، بعد از زایمان برداشته خواهد شد.

بلافاصله بعد از زایمان، مادر می تواند به نوزاد خود شیر دهد.

توصیه می شود که از انجام فعالیت های سنگین بدنی و یا بلند کردن اجسام سنگین برای مدتی خودداری شود.

جهت تسکین درد می توان از قرص های مسکن مانند ژلوفن و یا استامینوفن استفاده کرد. مصرف این قرص ها ضرری برای شیردهی ندارد.

مادران بعد از زایمان سزارین بایستی رژیم غذایی سالم و محتوی داشته باشند تا به تغذیه نوزاد نیز کمک شود. مصرف سبزیجات تازه، باعث خوش طمع شدن مزه شیر می شود و کودک نیز به خوردن شیر مادر خود علاقه مند خواهد شد.

برقراری رابطه جنسی جهت پیشگیری از بروز عفونت به مدت شش هفته ممنوع می باشد.

معمولا رانندگی نیز تا زمان بهبود کامل بخیه ها توصیه نمی شود.

جهت پیشگیری از افتادگی شکم، بهتر است مادر از شکم بند استفاده کند و یا شلوارهای تنگ بپوشد، البته این نکته را در نظر داشته باشید که نباید فشاری به بخیه ها وارد شود.

بخیه ها بایستی دائما از نظر وجود عفونت بررسی شوند. در صورت مشاهده علائمی از عفونت، از قبیل:

  • قرمزی، التهاب و ترشح از بخیه ها
  • تب
  • خونریزی از بخیه ها
  • تشدید درد

به پزشک خود مراجعه کنید.

در برخی موارد، بعد از اولین زایمان سزارین، زایمان طبیعی به مادران پیشنهاد می شود اما با این حال انتخاب نوع زایمان به صلاحدید پزشک بستگی دارد.

اگر در اطراف شما خانمی قبلا زایمان سزارین داشته، هرگز خود را با او مقایسه نکنید، چرا که هر فردی تجربه های متفاوتی از جراحی دارد. تنها بهتر است تمرکز خود را بر روند بهبودی تان قرار دهید تا هر چه سریع تر به زندگی عادی خود باز گردید.

جهت دریافت مشاوره از دکتر ساره حیدری با شماره 02188681047 – 88689871 تماس حاصل نمایید .
آدرس مطب دکتر ساره : سعادت آباد – نبش خیابان 21 – ساختمان بهاران – واحد 16

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button