زایمان طبیعی بدون درد

همان طور که می دانید، زایمان طبیعی روشی اصلی به دنیا آوردن نوزادان می باشد و بدن زنان از لحاظ فیزیولوژی برای این زایمان طراحی شده است. ولیکن به دلیل وجود درد های شدید در طی زایمان طبیعی مادران معمولا مایل به انجام آن نمی باشند. زایمان طبیعی بدون درد روش مناسب و ایمنی به منظور زایمان آسان و بدون عارضه می باشد. این زایمان دارای مزایای زیادی بوده و امروزه از طرفداران زیادی برخوردار می باشد. دلیل محبوبیت این روش این است که در آن عوارض داروی بیهوشی و دوران نقاهت زایمان سزارین وجود ندارد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر با زایمان طبیعی بدون درد و مزایای آن آشنا شوید.

زایمان طبیعی بدون درد

دوران بارداری و انتظار برای تولد کودک هرچند برای مادران بسیار زیباست اما برخی از مادران به دلیل درد زایمان طبیعی دچار استرس و دلهره می شوند. به همین دلیل بسیاری از مادران خواهان انجام زایمان طبیعی بدون درد یا اپیدورال هستند ولی بهتر است حتما در این رابطه با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنند. زایمان طبیعی بدون درد روشی است که در آن میزان درد در نواحی تحتانی بدن کاهش می یابد یا به عبارت دیگر ماده بی حسی تزریقی در قسمت اپیدورال، از حرکت سیگنال های درد به مغز جلوگیری می کند. البته این روش برای مادرانی که به داروهای بی حسی حساسیت دارند یا دچار انعقاد خون هستند، توصیه نمی شود. به همین دلیل مشورت با متخصص زنان حاذق بسیار اهمیت دارد.

مزایای زایمان طبیعی بدون درد

 • مهمترین مزیت زایمان طبیعی بدون درد این است که مادر در طول زایمان دردی احساس نمی کند.
 • مادر در طول زایمان کاملا هوشیار است.
 • پس از زایمان مانند زایمان سزارین دوران نقاهت طولانی نمی باشد.
 • از روز بعد از زایمان طبیعی بدون درد می توانید اقدام به انجام فعالیت روزانه روتین بپردازید.
 • در این زایمان خون ریزی کمتر از زایمان سزارین می باشد.
 • این زایمان دارای عوارض بی هوشی کامل نمی باشد.
 • در این زایمان شکم برش داده نمی شود در نتیجه زخم و بخیه وجود ندارد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای زایمان طبیعی بدون درد هستند؟

به دلیل پیچیده بودن زایمان، باید در خصوص نوع زایمان دقت لازم صورت گیرد و شرایط زیر به طور کامل بررسی شود:

 • شرایط روحی، روانی و جسمانی مادر
 • اندازه لگن مادر
 • میزان آستانه تحمل درد مادر
 • شدت انقباضات رحم
 • اندازه و موقعیت قرارگیری جنین

بعد از بررسی موارد ذکر شده، می توان تصمیم گرفت که زایمان بدون درد با دارو انجام شود یا با بی حسی.

عوارض داروی بی حسی بر روی نوزاد

هر نوع دارویی از جمله مسکن ها و اپیدورال می تواند وارد بدن نوزاد شود اما تاکنون عوارض طولانی مدتی از عوارض ماده بی حسی بر روی نوزاد گزارش نشده است.

اقدامات پیش از زایمان طبیعی بدون درد

پس از اینکه موعد تولد نوزاد فرا رسید، ضروری است که مادر در کوتاهترین زمان به بیمارستان مراجعه نماید. در این مرحله اقدام به معاینه و بررسی وضعیت مادر و جنین می گردد. سپس اقدام به تزریق اپیدورال می گردد. تزریق اپیدورال معمولا در دو مرحله انجام می شود. اپیدورال در واقع زمانی به مادر تزریق می شود که مرحله فعال زایمان آغاز شده و رحم به اندازه چهار تا پنج سانتی متر گشاد شده است. در طول مرحله اولیه زایمان، میزان اپیدورال تزریقی به حدی است که مادر قادر است راه برود. همچنین در مراحل اولیه به دلیل اینکه دهانه رحم باز می شود راه رفتن می تواند باعث راحت تر شدن روند زایمان شود. در مرحله دوم زایمان، زمانی که جنین به سمت پایین در حرکت است، از مادر خواسته می شود که به حالت نشسته درآید. این کار بر روی مدت زمان زایمان اثر خواهد گذاشت.

تزریق اپیدوران به چه قسمتی انجام می شود؟

پس از ضد عفونی کمر مادر، با کمک لوله ی کوچکی اقدام به تزریق به ناحیه بین ستون فقرات و اطراف اعصاب نخاعی مادر می گردد. در طی این تزریق از کاتتر استفاده می شود و بهره گیری از کاتتر منجر به آسان شدن تزریق و عدم احساس درد در طول زایمان می گردد. تاثیر گذاری ماده اپیدوران، از 5 تا 30 دقیقه پس از تزریق می باشد.

عوارض-زایمان-طبیعی-درد

روند زایمان طبیعی بدون درد

پس از تزریق اپیدورال، اعصاب رحم پس از چند دقیقه بی حس می شود و به طوری که مادر پس از گذشت ده تا بیست دقیقه، متوجه بی حس شدن رحم خود خواهد شد. همچنین به دلیل کمتر شدن تاثیر بی حسی ممکن است نیاز باشد هر یک تا دو ساعت مجدد ماده بی حسی تزریق شود. با توجه به میزان دوز تزریقی اپیدورال، خوابیدن، بلند شدن و یا راه رفتن مادر مشخص خواهد شد. سپس به مادر آمپول فشار تزریق می شود و زایمان طبیعی انجام می گردد.

در چه صورتی زایمان طبیعی بدون درد یا اپیدورال توصیه نمی شود؟

در صورت وجود هر یک از مشکلات زیر زایمان طبیعی اپیدورال توصیه نمی شود:

 • در صورتی که مادر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کند.
 • تعداد پلاکت های خون مادر پایین است.
 • مادر مبتلا به بیماری های عفونی خون است.
 • دهانه رحم کمتر از چهار سانتی متر گشاد شده است.
 • در صورتی که مراحل زایمان به سرعت سپری شود و زمان کافی برای تزریق ماده بی حسی وجود نداشته باشد.

در این صورت زایمان طبیعی اپیدورال از سوی متخصص زنان و زایمان برای مادر توصیه نمی شود.

اقدامات پس از زایمان طبیعی بدون درد

پس از زایمان طبیعی معمولا حال عمومی مادر و جنین معمولا مناسب می باشد. ولیکن رعایت صحیح مراقبت های بعد از زایمان منجر به کوتاه تر شدن روند بهبود می گردد. مادر ممکن است در ناحیه پرینه به دلیل درشت بودن نوزاد نیاز به بخیه داشته باشد. پس از ترخیص ضروری است که مادر بهداشت را رعایت نماید و حدالامکان از اعمال فشار به بخیه ها خودداری نماید. در این مرحله بهتر است که از توالت فرنگی استفاده شود. خونریزی پس از زایمان، طبیعی می باشد. خونریزی در زایمان طبیعی بیشتر از عمل سزارین می باشد. توصیه می گردد که مادر از نوار بهداشتی استفاده نماید و از استفاده از استفاده از تامپون خودداری گردد.

پس از زایمان استفاده از شکم بند و تغذیه مناسب منجر می شود که روند بهبود سریعتر انجام شود و مادر سریعتر به حالت پیش از زایمان بازگردد. پس از زایمان طبیعی اگر چه دوران نقاهت کوتاهتر از سزارین می باشد اما مادر ضروری است که از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نماید و از انجام فعالیت های زیاد و خسته کننده پرهیز نماید.

مزایای-زایمان-طبیعی-بدون-درد

عوارض زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی بدون درد معمولا فاقد هر گونه عوارضی می باشد. خارش، حالت تهوع و استفراغ، افت فشار خون، سردرد، تب و عدم کنترل در مثانه ممکن است اتفاق بیافتد. این عوارض زودگذر بوده و بسیار سریع بر طرف می گردد.

هزینه زایمان طبیعی بدون درد

هزینه زایمان طبیعی بسته به بیمه، نوع بیمارستان و تخصص پزشک متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها ضروری است که با پزشک مشاوره شود.

کلام آخر

زایمان طبیعی بدون درد امروزه از روش های رایج زایمان می باشد. این روش عوارض زایمان سزارین را ندارد و مادر پس از زایمان سریعتر به زندگی نرمال باز می گردد.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button