عمل سزارین چگونه انجام میشود

عمل سزارین چگونه انجام میشود

زایمان سزارین به روشی گفته می شود که در آن پزشک، نوزاد را از طریق برش بر روی شکم به دنیا می آورد. برخی پزشکان از این روش به عنوان زایمان شکمی یاد می کنند.

به طوری که در سال 2017، 31.9 درصد در ایالت متحده امریکا به روش زایمان سزارین بود و 1،258،581 کودک به روش سزارین و 2،684،803 کودک نیز به روش زایمان طبیعی متولد شدند.

برخی خانم ها خودشان زایمان سزارین را انتخاب می کنند ولی با این حال اغلب این روش زمانی انجام می گیرد که زایمان طبیعی یا زایمان از طریق واژن آسیب جدی برای مادر یا کودک به همراه داشته باشد.

فقط حدود 2.5 درصد از زایمان های سزارین به درخواست مادر بدون برخورد با یک مشکل پزشکی انجام می گیرد. با این حال، این تعداد در طول دهه گذشته افزایش یافته است.

در این مقاله، ما توضیح می دهیم که عمل سزارین چگونه انجام میشود، عوارض احتمالی آن چیست و دوران بهبودی آن چگونه خواهد بود.

مادر-باردار

چرا زایمان سزارین انجام می شود؟

معمولا زایمان سزارین زمانی انجام می شود که زایمان طبیعی خطرناک باشد.

همچنین انجام زایمان سزارین از نظر پزشکی به دلایل زیر ضروری است:

حاملگی های متعدد، مانند دوقلو یا سه قلو، رخ داده است.

یک خطر نگران کننده جنین را تهدید می کند.

جنین دارای هیدروسفالی یا مایعات اضافی روی مغز است.

جنین در حالت بریچ یا عرضی قرار دارد.

جنین برای عبور از دهانه رحم بسیار بزرگ است.

مادر دارای ویروس مسری مانند تبخال یا HIV است که در اثر زایمان طبیعی به نوزاد منتقل می شود.

مادر دارای شرایط پیچیده ای مانند دیابت یا فشار خون بالا است.

مادر دچار بیماری رحمی یا فیبروئید انسداد دهانه رحم است.

جفت یا سونوگرافی از بند ناف دارای ناهنجاری است.

مادر قبلاً به روش سزارین زایمان کرده است.

سزارین ممکن است با انتخاب مادر و با دلایل زیر نیز انجام شود:

1-  ترس از درد هنگام زایمان یا نگرانی از زایمان طبیعی

2-  تجربه قبلی

3-  طیف وسیعی از تأثیرات اجتماعی، از جمله رسانه ها، دوستان و خانواده

4-  احساس کنترل بر روند زایمان

سزارین یک عمل پیچیده است که نیاز به یک دوران بهبودی طولانی تر از زایمان طبیعی دارد. بنابراین توصیه ما به شما این است در صورت لزوم و توصیه پزشک سزارین را انتخاب کنید.

عوارض

ممکن است لخته شدن خون در نتیجه زایمان سزارین رخ دهد.مشکلات بالقوه ای که مادر می تواند پس از سزارین تجربه کند شامل موارد زیر است:

1-  عفونت زخم

2-  خونریزی

3-  لخته شدن خون

4-  آسیب به اندام هایی مانند شکم یا مثانه

5-  بروز واکنشهای جانبی به دارو یا بیهوشی

6-   بروز عوارض بالقوه در دوران بارداری های بعدی

همچنین برخی از خانمها ممکن است اندومتریت را تجربه کنند، یعنی عفونت دیواره رحم. خطرات احتمالی در نوزادان شامل آسیب جراحی و مشکلات تنفسی مانند سندرم دیسترس تنفسی نیز ممکن است اتفاق بیفتد. البته این خطرات و عوارض احتمالی با انتخاب صحیح دکتر زنان خوب برای زایمان سزارین قابل پیشگیری است.

دکتر ساره حیدری متخصص زنان در غرب تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن، زایمان سزارین و درمان بیماری های زنان می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر ساره حیدری مراجعه کنید. شماره تماس 02188681047 – 88689871

عمل سزارین چگونه انجام میشود

در زایمان سزارین متخصص زنان و زایمان در حالی که مادر تحت بی حسی اپیدورال یا ستون فقرات قرار دارد، روی شکم و رحم برش ایجاد می کند. بیهوشی عمومی در این روش معمولا انجام نمی شود.

اندازه برش معمولاً بین 10 تا 20 سانتی متر طول دارد

.با بی حسی اپیدورال یا ستون فقرات، قسمت پایین بدن بدون بیهوشی کامل در طی زایمان سزارین، بدون درد باقی می ماند. البته مادر ممکن است کمی کشیدگی را در بدن احساس کند.

پزشک متخصص زنان و زایمان بعضی اوقات برای مخفی کردن عمل از دید مادر، یک پرده جلوی او قرار می دهد که این مورد می تواند باعث اضطراب او شود.برخی از بیمارستان ها استفاده از یک پارچه شفاف را حین سزارین مجاز می دانند.

دوران نقاحت پس از زایمان سزارین

پس از زایمان سزارین، مادر و فرزندش ممکن است نیاز باشد که 2 تا 3 روز در بیمارستان بمانند.مادر احتمالاً در 4 تا 6 هفته اول،  درد در محل برش، گرفتگی و خونریزی با یا بدون لخته را تجربه خواهد کرد. شدت این علائم برای خانمهای مختلفی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند متفاوت است اما پس از گذشت زمان بهبود حاصل می شود.با شدت گرفتن هر یک از این علائم یا در صورت طولانی تر شدن دوران نقاحت، لازم است به پزشک مراجعه کنید. پزشک میزان بهبودی را در طول ویزیت های بعد از عمل ارزیابی می کند. همچنین زمان مناسبی برای بحث در مورد پیشرفت و پرسیدن سؤالات مادر از پزشک است.

پزشکان توصیه می کنند پس از بازگشت به منزل فعالیت بدنی و کارهای روزانه را محدود کنند تا زمانی که پزشک بگوید از سرگیری مجدد فعالیت های سابق بی خطر است، به طور معمول 4 تا 6 هفته پس از عمل، آنها توصیه می کنند که بیماران از ورزش سنگین، بلند کردن اجسام سنگین، قرار دادن هر چیزی در واژن یا رابطه جنسی خودداری کنند.

در طول دوره بهبودی، اقدامات زیر می تواند مفید باشد:

1-  با نوشیدن آب فراوان، هیدراتاسیون را حفظ کنید.

2-  هرگونه دارو را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

3-  در صورت لزوم استراحت کنید.

4-  با استفاده از کمربند بارداری یا بالشت، از محل برش و شکم محافظت کنید.

علائم پس از زایمان سزارین

هر گونه علائمی که نشان دهنده عفونت یا عوارض دیگر است را به پزشک خود اطلاع دهید.این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

1-  تب

2-  تشدید درد

3-  افزایش خونریزی واژن

4-  قرمزی در محل برش در حال تشدید است

5-  تخلیه خونآبه یا تورم در محل جراحی

6-  درد در پستان همراه با قرمزی یا تب

7-  ترشحات واژن ناخوشایند و بدبو است

8-  درد هنگام ادرار کردن

اگر سؤال دیگری درباره زایمان سزارین دارید یا برای انتخاب گزینه مناسب زایمان دچار سردرگمی شده اید، با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید. دکتر ساره حیدری متخصص زنان و زایمان در تهران قادر هستند به این گونه سوالات و نگرانی شما پاسخ مناسب داده و شما را راهنمایی کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر ساره حیدری

جراح زیبایی زنان و متخصص زنان و زایمان | فارغ التحصیل از دانشگاه تهران | انجام کلیه اعمال مربوط به بارداری و جراحی زیبایی زنان شامل مراقبت های دوران بارداری، زایمان طبیعی، زایمان سزارین، جراحی زیبایی واژن شامل لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن، سفید کردن واژن و ...

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button